Właściwości delikatnej wełnianej włóczki

Przędze naturalne są często wytwarzane z wełny lub bawełny, a czasami z lnu. Przędza wełniana jest  najbardziej popularna i ma bardzo szerokie zastosowanie. Wełna idealnie nadają się na odzież jesienną i zimową.

Jaką wybrać włóczką wełnianą na sweter?

delikatna włóczka wełnianaWełna to materiał, który  ma doskonałe właściwości zatrzymywania ciepła i jest przyjemny w dotyku. Wełniane szaliki, czapki i rękawiczki chronią przed zimnem. Wełna pochodzi od różnych zwierząt. Na rynku dostępna jest m.in: wełna owcza, kozia oraz z alpaki. Ta ostatnia zasługuje na szczególną uwagę. Jest hipoalergiczna i wytrzymała. Alternatywą dla przędzy wełnianej jest przędza roślinna wykonana z bawełny. Miękka delikatna włóczka wełniana jest przyjazna dla skóry, nie uczula i może być wykorzystywany na wiele sposobów. W sezonie jesienno-zimowym głównym wyborem jest wełna, merynos i alpaka. W kapryśnym sezonie wiosennym może być wymagane coś lekkiego i ciepłego. W przypadku kamizelek i letnich swetrów stosuje się mieszanki wełny i bawełny. Dzierganie różni się nieco od szydełkowania, które wykorzystuje szydełka. Niemniej jednak, w obu przypadkach potrzebna jest odpowiednia wełna. Bez niej gotowy projekt może przybrać niezbyt idealny kształt. Odpowiednia przędza to istotny element dziergania. Do robienia swetrów zaleca się m.n: wełnę, bawełnę, jedwab, a także przędze mieszane, takie jak bawełna i akryl lub wełna i poliester. Ważny jest również rodzaj swetra, który chcemy wykonać. W przypadku grubszych swetrów, które są wyraźnie mocniejsze, zalecane są przędze wełniane.

Właściwa pielęgnacja jest bardzo ważna, aby sweter służył jak najdłużej. Produkty wełniane powinny być zwykle prane przy użyciu odpowiedniego detergentu (najlepiej z lanoliną), ręcznie lub w pralce przy użyciu specjalnego programu. Wełnianych produktów nie należy wykręcać i suszyć na płasko.


Opublikowano

w

przez

Tagi: